sobota, 20 czerwca 2015

Wisła Czarne – w poszukiwaniu niezwykłych pejzaży

Wisła Czarne to najbardziej oddalona od centrum Wisły dolina. Rozległa i zróżnicowana. Wiedzie tędy alternatywna droga do Istebnej. Tu znajduje się zbiornik wody pitnej – popularna zapora, na uwagę zasługuje także Wiślańska Niagara – popularny wodospad na potoku Wisełka.

Na zaporę spójrz

Jezioro Czerniańskie to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc doliny Wisły Czarne. W rzeczywistości jest to ziemna zapora, którą utworzono w 1974 roku. Zalano wówczas część domów i uniemożliwiono oglądanie miejsca, gdzie dokładnie spotykają się źródła Białej i Czarnej Wisełki. Obecnie od zapory płynie Wisełka, która po połączeniu z potokiem Malinka tworzy rzekę Wisłę.
Zapora jest miejscem, które warto odkrywać. Na szczycie korony znajduje się deptak, miejsce szczególnie chętnie odwiedzane przez zakochanych, młode pary, ale i rodziny z dziećmi. Z jednej strony widać pasmo Baraniej Góry, z drugiej strony jest widok na Czantorię. Niezwykły klimat ma to miejsce po zmroku, kiedy jest przyjemnie oświetlone.

            Widok na zaporę z Rezydencji Prezydenta RP/ fot. Katarzyna Koczwara

Z kolei na rodzinne spacery, wakacyjny relaks na łonie przyrody, integrację podczas pikniku polecam tereny wokół zapory przy ujściu do niej Białej i Czarnej Wisełki. Aby dotrzeć do tego miejsca trzeba objechać całą zaporę, kierując się na tzw. Fojtulę. Znajduje się tu ścieżka spacerowa, nie brakuje przestrzeni do rodzinnej aktywności na łonie natury. Jest miejsce do gry w piłkę, w badmintona. Jest to niezwykle spokojna część Wisły, dominuje tu cisza. W oddali widać Rezydencję Prezydenta RP na Zadnim Groniu, o której piszemy w poprzednim wpisie.

Pierwszą atrakcją, która spotkacie wjeżdżając do Wisły Czarnego jest wodospad na Wisełce. Znajduje się po prawej stronie drogi. Nie da się go nie zauważyć, jest wysoki na 8 metrów i został zbudowany w latach 50-tych XX wieku. Dzieci z pewnością zainteresują, czym są przepławki – system progów wodnych, które zapewniają rybom możliwość wędrówki w dół rzeki. Miejsce to sprzyja spacerom. Przechodząc na drugą stronę, znajdziemy trasę okrążającą mini zalew wodny. W sezonie jesiennym tutejsze lasu są bazą wypadową dla grzybiarzy. Znajduje się tu też karczma regionalna Drewutnia. Z racji oddalenia od budynków mieszkalnych, miejsce to sprawdza się jako plener dla imprez rodzinnych, integracyjnych, biesiad. Dzieci szczególnie chętnie pieką tu na ognisku kiełbasę.


                                Wiślańska Niagara/fot. Wikipedia Commons

Gdy wzywa nas szlak

Dosłownie kilkadziesiąt metrów od wodospadu, po lewej stronie drogi znajduje się wejście na żółty szlak, który prowadzi grzbietem Cieńkowa w stronę MalinowskiejSkały i Baraniej Góry. Trasa jest łagodne i nie wymaga specjalnej kondycji, trzeba jednak mieć świadomość, że troszkę będzie trzeba się zmęczyć idąc „pod górę”. W nagrodę dostaniemy ładny widok na dolinę Wisły Malinki, miniemy skocznię narciarską im. Adama Małysza, dojdziemy do górnej stacji Stacji Narciarskiej Cieńków. Na tej wysokości ponownie będzie można podziwiać widok także na dolinę Wisły Czarnego. W zależności od sił i czasu, można wędrować dalej, bądź zejść do którejś z dolin. W Wiśle Malince nie brakuje ciekawych noclegów w agroturystyce.

                                    Szlak na Baranią Górę/ fot. Katarzyna Koczwara 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz