czwartek, 14 maja 2015

Wisła Cieńków – atrakcyjnie nie tylko w zimie

Cieńków to jeden z wiślańskich grzbietów górskich. Tu swoją górną stację ma popularna i ceniona przez amatorów sportów zimowych Stacja Narciarska „Cieńków”. Miejsce to jednak warto odwiedzić o każdej porze roku. Powodów do powrotów nie zabraknie.

Wisła Cieńsków – dla miłośników ciszy i spokoju
Wisła Cieńków znajduje się pomiędzy dwoma dolinami – Malinki i Czarnego. Na szczycie Cieńkowa podziwiać można piękny widok na obie doliny. To właśnie tu znajduje się charakterystyczne drzewo, często wykorzystywane w materiałach promocyjnych, na kartach pocztowych czy plakatach. Pod magicznym drzewem, bo pod taką nazwą funkcjonuje wśród miejscowych, odbywają się spotkania, romantyczne randki, kameralny koncert miała tu Renata Przemyk. Miejsce to zachwyca krajobrazem i niezwykła atmosferą. To właśnie tutaj wybrać się można na rodzinnie na spacer – dojście z okolicy przystanku autobusowego Malinka Spółdzielnia zajmie nie więcej niż godzinę.  Dróg powrotnych jest do wyboru kilka. Chcąc poznać Wisłę z różnych perspektyw, zobaczyć jaką zabudową charakteryzuje się ta część Beskidu Śląskiego, polecamy powrót prowadzący zejściem do Czarnego. Spacer ten można wykorzystać do rozmów o królowej polskich rzek, która właśnie w tej dolinie ma swoje główne źródła, zaraz przy Emilii.


                                      Magiczne drzewo na Cieńkowie/ fot. Wisła.pl

Wisła Cieńków – szlak spacerowy wokół atrakcji turystycznych

Cieńków kojarzy się z czynną cały rok Stacją Narciarską Cieńków, ale od niedana działa tu także Pętla Cieńkowska – trasa łączącą stację narciarską ze znajdującą się w pobliży Skocznią Narciarską im. Adama Małysza. Pętla Cieńkowska dostępna jest od wiosny do jesienie, w tym okresie zarówno w kasie Stacji Narciarskiej „Cieńków” jak skoczni im. Adama Małysza można kupić bilet łączony na oba wyciągi krzesełkowe. Wytyczona pętla ma długość 3 km, jej pokonanie zajmuje, w nieśpiesznym tempie, ok. 1,5h. Jest to bardzo ciekawa propozycja zarówno dla rodzin z dziećmi, także z wykorzystanie wózka, jak i dla seniorów. Osoby nastawione na noclegi U Młynarczyka potrzebują dosłowni chwili, by znaleźć się na tej malowniczej trasie spacerowej.  W zależności od kondycji i oczekiwań od spaceru można pętlę pokonać w dwóch kierunkach: wersja łatwiejsza zakłada start w okolicy wyciągu krzesełkowego „Cieńków” i prowadzi w stronę skoczni. Szczególnie blisko do tej atrakcji Wisły mają osoby mieszkające w Czuplówce. Mając jeden bilet na obie atrakcje, na skoczni korzystamy z wyciągu, zjeżdżamy na dół i wracamy wzdłuż potoku Malinka na parking koło wyciągu narciarskiego.

Wersja trudniejsza spaceru zakłada start pod skocznią, przejście grzbietem, pod górę, w stronę górnej stacji wyciągu, zjazd na dół i spacer w stronę skoczni. Jest jeszcze opcja dla miłośników dłuższych spacerów - opcja bez korzystania z wyciągów krzesełkowych. Można wyruszyć z przystanku Malinka Spółdzielna na szczyt Cieńkowa, dalej zejść w stronę skoczni, minąć ją i iść dalej w kierunku centrum Wisły. Zejdziemy albo w okolicy osiedla Bajcary (początek doliny Malinki), albo w pobliżu małej zapory w Wiśle Czarnym. W obu przypadkach w pobliżu jest przystanek autobusowy. Można wrócić także na piechotę w miejsce startu. Taki spacer ma ok. 6 km. Trasa jest niezwykle urokliwa o każdej porze roku, ze szczególnym uwzględnieniem wiosny i jesieni. Wszystko za sprawą licznych drzew liściastych. Jesienią może to być inspiracją do zbierania kolorowych liści w bukiet.

                               Pętla Cieńkowska fot. Stacja Narciarska Cieńków

                                          fot. Stacja Narciarska Cieńków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz