sobota, 6 czerwca 2015

Wisła Czarne – u podnóża Baraniej Góry

Osoby poszukujące spokoju, oderwania od zgiełku i intensywnego tempa życia zachęcamy do odwiedzenia doliny jaką jest Wisła Czarne. To właśnie stąd prowadzą dwie najpopularniejsze trasy na Baranią Górę (1220 m.n.p.m) – drugą najwyższą góręBeskidy Śląskiego, skąd wypływają 2 z 3 najważniejszych źródeł rzeki Wisły. Tutaj też znajduje się popularna zapora, zwana także Jeziorem Czerniańskim – romantyczne miejsce chętnie odwiedzane przez zakochane pary.


Biała Wisełka i Kaskady Rodła

Osobom nastawiony na bliski kontakt z naturą polecamy wycieczkę doliną Białej Wisełki, wiedzie tędy czerwony szlak na Baranią Górę. Po drodze można spotkać zimowe i letnie kuligi, gdyż jest to jedna z popularniejszych tras kuligowych w Wiśle. Dolina ma swój specyficzny mikroklimat. Wczesną wiosną dłużej niż w innych dolinach Wisły leży tutaj śnieg, później następuje wegetacja roślin. Częściowo droga jest asfaltowana. Na tej trasie znajdują się słynne Kaskady Rodła – jedyny w Beskidach zespół progów wodnych. Zadanie dla dzieci – policzyć wszystkie wodospady.

                  Kaskady Rodła w dolinie Białej Wisełki/ fot. Katarzyna Koczwara

Czarna Wisełka i wizyta na Przysłopie

Na rodzinny spacer polecamy także wypad doliną Czarnej Wisełki. Tu swój początek ma ścieżka dydaktyczno-przyrodnicza. W sumie składa się ona z 25 punktów i kończy w Dolinie Białej Wisełki. To właśnie ten obszar – pomiędzy dolinami Białej i Czarnej Wisełki - składa się na rezerwat przyrody Wisła, który w partiach powyżej 950 m.n.p.m. przemienia się w rezerwat przyrody Barania Góra. Zarówno dla dzieci jak i dorosłych wędrowanie i zapoznawanie się z informacjami umieszczonymi na tablicach to mniej absorbująca i zdecydowanie bardziej praktyczna forma poznawania specyfiki Beskidu Śląskiego, jego przyrody.

Osoby nastawione na zdobywanie szczytów, polecamy wycieczkę na szczyt Baraniej Góry. Trzeba jednak mieć świadomość, że taka wyprawa zajmie kilka godzin (co najmniej 7) i trzeba się do niej odpowiednio przygotować – zadbać o odpowiednią kondycję fizyczną i zabezpieczyć niezbędną odzież. Pogoda w górach potrafi się błyskawicznie zmienić. Konieczny jest także prowiant. W drodze na szczyt warto zatrzymać się na Przysłopiu – znajduje się tu schronisko PTTK, a Nadleśnictwo Wisła prowadzi Izbę Leśną poświęconą roślinom i zwierzętom związanych z tutejszymi lasami. Można tu zobaczyć dawne narzędzia leśne,a także trofea łowieckie. Izba znajduje się w jednym z najstarszych drewnianych budynków w Wiśle.Wstęp, po wcześniejszym umówieniu (w okresie letnim izba otwarta codziennie), jest bezpłatny.

Osoby nastawione na bardziej rekreacyjne odkrywanie tej części Beskidu Śląskiego zachęcamy do spaceru na Stecówkę. Jest to jeden z przysiółków wsi Istebna, znajduje się na wysokości 760 m.n.p.m.. Na rozległej polanie znajduje się m.in. odbudowywany właśnie kościółek drewniany pw. Matki Bożej Fatimskiej. W grudniu 2013 r. pożar świątyni zniszczył dzieła miejscowych artystów, które zdobiły wnętrze. Ogień pochłonął prace m.in. Jana Wałacha, Józefa Bocka jak i Jana Kręzeloka. Miejsce to znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej. W sąsiedztwie jest także schronisko. Roztacza się stąd piękna panorama na Trójwieś Beskidzką. Przy odrobinie szczęścia widać także Tatry. Idąc dalej możemy zejść do Przełęczy Kubalonka, albo wrócić do Wisły Czarnego. Trasa z opcją powrotu do Wisły ma ok. 12 km i zajmuje ok 3h. Po drodze warto zatrzymać się przy rezydencji prezydenta RP.
                           Odbudowany kościół na Stecówce/ istebna.eu

           Widok  z trasy ze Stecówki na Kubalonkę/ fot. K. Koczwara 

Zameczek na Zadnim Groniu
Zamek Prezydenta RP na Zadnim Groniu to przykład modernizmu w wiślańskiej zabudowie. Na zwiedzanie trzeba się wcześniej telefonicznie umówić, warto to zaplanować wcześniej, gdyż nie ma opcji rezerwacji „z dnia na dzień”. Zachęcamy do odwieszenia wnętrz, które pokazują czasy, kiedy ich gospodarzem był prezydent Ignacy Mościcki. Pierwszym właścicielem był arcyksiążę cieszyński Fryderyk Habsburg, który chętnie odwiedzał beskidzkie lasy i postawił tu początkiem XX wieku pałacyk myśliwski. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się drewniana Kaplica św. Jadwigi Śląskiej. Jest to obiekt wpisany na Szlak Architektury Drewnianej, w niedzielę odbywają się tutaj: o godz. 10.30 nabożeństwo ewangelickie i o godz. 12.00 msza święta katolicka. Wejście na teren rezydencji każdorazowo odbywa się za okazaniem dowodu tożsamości.

                   Budynek Dolnego Zamku/ fot. Katarzyna Koczwara 


Rezerwacji miejsca nie wymaga za to wizyta w Dolnym Zamku, oddalonym od budynku głównego dosłownie o ok. 200 metrów. Dorośli znajdą tu miejsce na regenerację sił, a dzieci plac zabaw. Wszystko z widokiem na zaporę w tle. Zadanie dla dzieci – odnaleźć lądowisko dla prezydenckich helikopterów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz