niedziela, 7 czerwca 2015

Śladami Adama Małysza

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców Wisły jest sportowiec Adam Małysz. Ten wybitny niegdyś skoczek narciarski, obecnie rajdowiec samochodowy, całe życie związany jest z Wisłą, tu założył rodzinę, tu wraca z zawodów. To właśnie tu oddawał swoje pierwsze skoki, dziś często jest gościem na skoczni swojego imienia. Zachęcamy do wizyty w miejscach bezpośrednio związanych ze sportowym życiem tego wybitnego mieszkańca Wisły.

Skocznie w Wiśle Centrum
Pierwszą atrakcją turystyczną związaną z Adamem Małyszem, jest kompleks małych skoczni w centrum Wisły. Wjeżdżając do centrum od strony Ustronia, zobaczymy je po prawej stronie, tuż za torami kolejowymi. Kompleks został ostatnio zmodernizowany. Na dniach odbędzie się oficjalnie otwarcie wyremontowanych skoczni. To właśnie tu Adam Małysz oddał swoje pierwsze skoki na skoczni. Wiadomo, że skakał w za dużych butach – najmniejszych jakie wówczas posiadał klub sportowy i podczas skoku z nich wypadł. Obecnie, po przebudowie, kompleks składa się z trzech skoczni o punkach konstrukcyjnych: K-10, K-20 i K-40. Są to skocznie dedykowane dla najmłodszych adeptów skoków narciarskich. Gospodarzem kompleksu jest Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe. Niebawem miejsce to znowu będzie tętnić życiem, przy okazji pobytu w centrum Wisły będzie można podglądać treningi najmłodszych zawodników.

                                     Skocznie w centrum Wisły/ fot. Wisla.pl

Skocznie w Wiśle-Łabajowie
Jedną z najstarszych skoczni w Wiśle, jest jedna ze skoczni kompleksu w Łabajowie. Została zbudowana w 1931 r. i skakali na niej m.in. Bronisław Czech oraz Stanisław Morusarz. Kompleks składa się ze skoczni o punkach konstrukcyjnych: K-10, K-35 i K-65. Ponieważ skocznie nie posiadają igielitowego pokrycia, możliwe jest na nich skakanie tylko w sezonie zimowym. Znajdują się one na trasie do Ośrodka Narciarskiego Stożek. W okresie zimowym narciarze muszą liczyć się z przymusowym postojem w okolicy skoczni, w dni zawodów bądź treningów, ponieważ skoczkowie hamując po skoku, przejeżdżają przez drogę. Na obiekcie tym odbywają się m.in. zawody Lotos Cup, organizowane w ramach Narodowego Programu „Szukamy następców mistrza”.


             Skocznie w Łabajowie/fot. Alicja Kosman PZN

Skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince
Największą skocznią w Beskidach jest skocznia im. Adama Małysza w Wiśle Malince. Posiada ona punkt konstrukcyjny K-120 i wysokość HS 134. To obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem największa skocznia w Polsce. W trakcie zawodów jest wstanie pomieścić ponad 12 tys. kibiców. Ponieważ posiada nawierzchnię igielitową, odbywają się na niej zawody zarówno w sezonie letnim jak i zimowym. Szczególnie urokliwe są konkursy wieczorne, rozgrywające się przy sztucznym oświetleniu. Do dyspozycji zawodników, a także odpłatnie turystów, jest wyciąg krzesełkowy. Można zwiedzać wieżę startową, na górze znajduje się kawiarenka z pamiątkami a także taras widokowy. W sezonie letnim odbywają się tutaj zawody międzynarodowe – Puchar Kontynentalny i Letnie Grand Prix, w sezonie zimowym m.in. zawody Pucharu Świata. Na terenie skoczni znajdują się punty gastronomiczne, sklepy z pamiątkami. Dojeżdżają tu wiślańskie ciuchcie.

             Skocznia im. Adama Małysza/ Fot. Artur Popiołek / PHU Wiktan

Adam Małysz z czekolady
Spacerując po centrum Wisły warto wejść do holu Domu Zdrojowego (znajduje się tu także punkt Informacji Turystycznej). W specjalnej gablocie stoik pomnik Adama Małysza wykonany z białej czekolady. Pomnik został wykonany w 2001 roku przez członków Stowarzyszenia Cukierników RP. Figura ma wysokość 2,5 m i waży 180 kg. Obecnie prezentuje Małysza i jego cztery kryształowe kule otrzymane za wygranie klasyfikacji generalnych zawodów Pucharu Świata.
                     Czekoladowy Adam Małysz/ fot. Kamratówka 

Galeria Sportowe Trofea Adama Małysza
Na Oazie, tuż za rondem, znajduje się galeria, w której zobaczyć możecie sportowe trofea Adama Małysza. Nie trzeba być wielkim fanem skoków narciarskich, by wyjść zauroczonym z tego miejsca. To nie tylko niezwykły przegląd medali, pucharów, statuetek, ale także kombinezonów, numerów startowych a także zdjęć. Niesamowite wrażenie robi ogrom zgromadzonych tu przedmiotów, to wszystko otrzymał jeden człowiek! Szczególną popularnością cieszą się medale olimpijskie, kryształowe kule ale także niecodzienne narty, jakie Adam Małysz otrzymał od komika Szymona Majewskiego. Dzieci zainteresują akredytacje, można się zdziwić, jak bardzo zmienił się Adam Małysz od początku kariery. W ostatniej części galerii znajduje się ekspozycja związana z obecną aktywnością wiślanina jako rajdowca samochodowego. Przy galerii znajduje się także sklepi k z pamiątkami, wszystkie sygnowane są autografem Adama Małysza.

            Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza/ fot. malysz.org 

Ciekawostka: Narty Adama Małysza można zobaczyć w agroturystyce Emilia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz