poniedziałek, 16 listopada 2015

Złote i Srebrne Cieszynianki rozdane. Jedyne takie wyróżnienie w regionie

Tradycyjnie już od kilkunastu lat 11 listopada w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza rozdawane są Laury Ziemi Cieszyńskiej. Srebrne Cieszynianki i tzw. Honorowa Złota Cieszynianka przyznawane są osobom, które swoją działalnością zasłużyły się dla społeczności w danej gminie i dla regionu. Ta szlachetna inicjatywa powstała za sprawą Związku Komunalnego Ziemi Cieszyńskiej. W 1997 roku Związek podjął uchwałę dzięki której każda z gmin powiatu wyłania osobę, która w szczególny sposób przyczyniła się dla danej społeczności. Jednak już od 2010 roku decyzję o przyznaniu najwyższego lauru podejmuje Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej, w którym zasiadają burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu cieszyńskiego.
                     Laur Srebrnej Cieszynianki wręczany jest zawsze 11 listopada


Laury wręczane są podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej zawsze 11 listopada w cieszyńskim teatrze. Statuetka, którą otrzymują nagrodzeni zaprojektowana jest przez Henryka Jasińskiego, cieszyńskiego plastyka. Przedstawia ona kwiat cieszynianki (najbardziej popularnego kwiatu w Księstwie Cieszyńskim). Uroczystej sesji towarzyszy zwykle bogaty program artystyczny i oprawa muzyczna, a główni bohaterowie, laureaci, przedstawiani są z osobna zgromadzonej w teatrze publiczności. Ceremonia wręczenia nagród kończy się zwykle wspólnym odśpiewaniem pieśni „Ojcowski dom”. Rozdanie nagród nieprzypadkowo przypada właśnie na 11 listopada. W Dzień Święta Niepodległości Związek chciał dodatkowo wyróżnić osoby działające na rzecz promocji swojego regionu i kraju, w którym przyszło im żyć.

Cieszynianki w godnych rękach
W tym roku Srebrna Cieszynianka powędrowała do rąk Andrzeja Wąsowicza, który zasłużył na nagrodę głównie dzięki swojej działalności sportowej. W okresie jego pracy Polacy odnotowali największe osiągnięcia sportowe w narciarstwie. Największe wydarzenia sportowe, zimowy i letni puchar w skokach narciarskich, przyciągają do Wisły tłumy kibiców, co ma ogromny wpływ na promocję miasta. Miasto mistrza Adama Małysza staje się swoistym sportowym kurortem odwiedzanym równie chętnie latem jak i zimą.

            Andrzej Wąsowicz wyróżnienie otrzymał z rąk władz miasta/ fot. wisla.pl


 Wśród laureatów Srebrnych Cieszynianek są także: Paweł Podżorski, wieloletni komendant Straży Pożarnych w Wiśle, Teresa Łączyńska, Jerzy Cienciała, twórca Muzeum Pierwszej Apteki, a także: Karol Nogowczyk, wieloletni burmistrz Wisły, Cezary Drzewiecki, który dążył do usamodzielnienia Filii Społecznego Ogniska Muzycznego, Wiktor Buczek oraz Jerzy Kufa.

Honorowa Złota Cieszynianka również dla wiślan
 W trakcie uroczystości wręczenia nagród członkowie Stowarzyszenia przyznają także Honorową Złotą Cieszyniankę za wybitne zasługi dla promocji regionu na terenie całego kraju. Wiślańskimi laureatami zostali Jerzy Pilch i Adam Małysz. Obu panów chyba nie trzeba przedstawiać, jednak dla przypomnienia przytoczmy kilka słów o nich. Pierwszy z nich, laureat z 2008 roku, to Jerzy Pilch polski pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Autor takich powieści jak „Spis cudzołożnic”, „Bezpowrotnie utracona leworęczność”, czy „Pod Mocnym Aniołem”. Adam Małysz z kolei, mistrz z Wisły który rozsławił miasto głównie za sprawą swoich sukcesów sportowych. To skocznia jego imienia stoi w Malince, to on dyktował warunki na wszystkich światowych skoczniach narciarskich w czasach swojej największej kariery. Obecnie Małysz zajmuje się sportami motorowymi, a ostatnio zadebiutował w roli felietonisty.


                          Jerzy Pilch Honorową Złotą Cieszynianką odebrał w 2008 r./ fot. ox.pl


Nie obyło się bez skandali
 Ciekawostką jest, że w 2007 roku Wisła jako jedyna nie wyłoniła swojego kandydata do nagrody. W tym czasie nominację dostał ówczesny burmistrz Jan Poloczek. Kandydatura wiślanina była jedyną, którą Związek zaproponował. Radni tamtejszej kadencji byli przeciwko jego wyróżnieniu. To jak dotąd jedyny taki przypadek w długoletniej historii wręczania nagród. Mieszkańcy Wisły, jak i innych miejscowości powiatu nie kryli oburzenia tą sprawą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz