sobota, 7 listopada 2015

Cieszyńska Barbórka - gratka dla miłośników rajdów samochodowych

Zawsze w listopadzie w powiecie cieszyńskim można usłyszeć charakterystyczny dźwięk samochodów rajdowych. Cieszyńska Barbórka to wydarzenie odbywające się na najciekawszych dla rajdowców odcinkach dróg w regionie. Po Rajdzie Wisły to kolejna duża impreza dla amatorów rajdów samochodowych. To także czas, kiedy zarówno kibice jak i turyści odwiedzający Śląsk Cieszyński muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami.Będą utrudnienia w ruchu – dla kibiców to nie ważne!
To już 41 raz, kiedy po drogach Śląska Cieszyńskiego z zawrotną prędkością przejeżdżać będą samochody rajdowe uczestniczące (od jakiegoś czasu) w corocznym rajdzie Barbórki. To święto motoryzacji to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników rozpędzonych czterech kółek. Na odcinkach specjalnych rajdu co roku gromadzą się setki kibiców, którzy nie wyobrażają sobie spędzić sobotniego do południa nigdzie indziej jak na trasie rajdu. W tym roku Cieszyńska Barbórka odbywać się będzie w sobotę, 7 listopada. Już tradycyjnie honorowy start odbył się dzień wcześniej, kierowcy rozpoczęli swoje zmagania w piątkowy wieczór na cieszyńskim rynku. 


Zamknięte ulice, utrudniony dostęp do prywatnych posesji, wszechobecny ryk silników, unoszący się w powietrzu zapach spalin, porozjeżdżane pobocza, a miejscami uszkodzone ogrodzenia to niemal nieodłączny widok odcinków specjalnych rajdów. Dla jednych to uciążliwość, wielki problem, dla innych znowu miód na serce. Ci drudzy w zdecydowanej większości to prawdziwi kibice motoryzacji. Mężczyźni tłumnie gromadzący się na starcie, trasie rajdu, w parku maszyn i mecie usytuowanej na rynku powiatowego miasta. To także ich synowie i córki, to nieraz całe rodziny kibicujące swoim ulubionym rajdowcom, czy też tubylcom. Wspomnijmy, że w rajdzie Barbórki częstokroć można spotkać rajdowców stela. To koledzy z podwórka, bądź też szkolnej ławki. Poza licznym męskim gronem kibiców na trasie możemy spotkać również silną grupę kobiet. To dziewczyny kierowców, partnerki kibiców, bądź też same kibicki, dla których zapach spalin, palonych gum i ryk koni mechanicznych wcale nie jest obcy, a często ważniejszy od nowej szminki
czy tuszu do rzęs. Trasa – jak zwykle na najbardziej krętych drogach Śląska Cieszyńskiego
W tegorocznej Barbórce udział weźmie kilkadziesiąt załóg, park maszyn będzie usytuowany na terenie firmy INŻBUD w Ustroniu. Dzięki otwartej przestrzeni kibice będą mieli okazję do
podejrzenia pracy mechaników, spotkania swoich faworytów, a szczęśliwcy za pewne będą mogli zamienić kilka słów z uczestnikami wyścigu.
Trasa rajdu przebiegać będzie przez trzy miejscowości powiatu: Lipowiec, Kozakowice i Cisownicę. To w sumie trzy oesy, które będą pokonywane dwukrotnie, odcinki są o następującej długości 5,19km, 6,01km oraz 7km, pomiędzy nimi zaplanowany jest serwis w Ustroniu. Chociaż odcinki te są już bardzo dobrze znane kierowcom i kibicom to co roku przynoszą one pełno wrażeń i emocji, a to wszystko za sprawą zmiennych warunków pogodowych. Im bardziej mokro i ślisko tym bardziej widowiskowy jest rajd. Idealnymi warunkami, dla kibiców, byłby oczywiście lekki przymrozek, a może nawet niewielka warstwa śniegu. Tymczasem na sobotę zapowiadają piękną, słoneczną pogodę. Czy to znaczy, że rajd będzie mniej widowiskowy? Wcale nie, a przekonamy się o tym już za kilka dni. Cieszyńska Barbórka słynie z trudnych, wymagających odcinków specjalnych, specyficzna konfiguracja wąskich i ciasnych zakrętów sprawia, że rajd staje się jeszcze bardziej widowiskowym. Kolejny weekend pełen sportowych emocji przed nami!

Bądź bezpieczny na trasie!
Rajdy to równie widowiskowa jak i niebezpieczna dyscyplina sportu. Coraz bardziej bezpieczne i wytrzymałe samochody są w stanie zagwarantować bezpieczeństwo kierowcy i pilotowi rajdówki. Nie zwalnia to jednak z obowiązku myślenia i zachowania maksymalnej ostrożności na drodze. To kierowca prowadzi samochód, to od niego w głównej mierze zależy jak zachowa się jego wóz. Jest jednak druga strona medalu. Kibice, wierni fani i miłośnicy tej dyscypliny nie raz nie zdają sobie sprawy jak zachowywać się na takich imprezach. Często nieświadomie narażają swoje życie stojąc w miejscach najbardziej narażonych na wypadki. Odpowiednie zabezpieczenie trasy rajdu to jedno, obsługa służb porządkowych to drugie. Inna kwestia to zdrowy rozsądek, którego czasem brakuje, a bezmyślność kibiców może doprowadzić do tragedii. By jej uniknąć każdy z kibiców ma w obowiązku przestrzegać poleceń organizatorów, policji oraz służb porządkowych. Brak komentarzy:

Prześlij komentarz