poniedziałek, 20 lipca 2015

Najdłuższy, wypełniony kolorami i dźwiękami, tydzień w Europie

Ten najdłuższy tydzień w Europie ma 9 dni! To największa impreza folklorystyczna w Europie i jedna z najważniejszych w Polsce. Na scenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim i Oświęcimiu w tym czasie pojawia się ponad 100 zespołów z ponad 30 krajów. W sumie podziwiać można ponad 4 tysiące tancerzy, muzyków i śpiewaków podczas ponad 50 kilkagodzinnych koncertów. O czym mowa? O Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który od 52 lat odbywa się w Beskidach zawsze na przełomie lipca i sierpnia. W tym roku impreza zaplanowana jest w dniach 25 lipca – 2 sierpnia.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to najważniejsze wydarzenie w kalendarzy imprez wakacyjnych miast, w których gości. Impreza narodziła się 52 lata temu w Wiśle jako kontynuacja przedwojennego Święta Gór. Przez lata impreza się rozrosła. Obecnie najważniejsze estrady znajdują się w: Wiśle, Żywcu, Szczyrku, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu. W ramach TKB odbywa się ponadto: Festiwal Folkloru Górali Polskich w Żywcu, Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne (w tym roku w Wiśle), Gorolskie Święto w Jabłonkowie, Festyn Istebniański w Istebnej i Warzyńcowe Hudy w Ujsołach. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

                 Tydzień Kultury Beskidzkiej narodził się w Wiśle/ fot. mat. pras. 

Przebywając w tym czasie w Beskidach warto choć na jeden dzień odwiedzić TKB. Rodzinom z dziećmi szczególnie polecamy niezwykle roztańczony i kolorowy korowód, który przechodzi głównym deptakiem Wisły w stronę amfiteatru. Na scenie prezentują się zespoły krajowe i zagraniczne. Swój folklor prezentują zespoły z całego świata. Co roku można podziwiać wykonawców z odległych zakątków. W tym roku pojawią się goście m.in. z Izraela, Meksyku, Indii, Kanady, Brazylii, Tajwanu, Egiptu. W tym czasie plac Hoffa zmienia się w wielki regionalny jarmark, na którym przede wszystkim spotkać można twórców ludowych. Co roku odbywa się także kiermasz książki. Po raz pierwszy 2 sierpnia otwarta zostanie Letnia Czytelnia w Parku Kopczyńskiego. Ponadto można zdobyć nowe umiejętności. Odbywać się będą warsztaty m.in. z heklowania, tańca i śpiewu góralskiego, pisania ikon.

    To niezwykle barwna i różnorodna impreza folklorystyczna/ fot. dziennikzachodni.pl


To też czas na integrację sąsiedzką. Wielu mieszkańców i gospodarzy wiślańskich agroturystyk stara się wygospodarować czas i spotkać z sąsiadami „na kulturze”, bo właśnie tak wiślanie mówią o tej imprezie. Centrum miasta tętni w ten czasie życiem do późnych godzin nocnych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pokosztować specjałów kuchni regionalnej. Szczególnej uwadze turystów polecamy placki z blachy ze szpyrkami (wyrzoskami), żebroczkę, czy pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Miłośnikom słodkości polecamy kołacze drożdżowe z owocami sezonowymi. Głodni z centrum na pewno nie wyjdziecie! TKB ma wierne grono fanów, są osoby, które zgodnie z kalendarzem tej imprezy planuje urlop. Warto o tym pamiętać planując wypad na koncerty.  

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz