niedziela, 5 lipca 2015

Niecodzienna wycieczka do lasu, czyli dlaczego warto odwiedzić Leśny Park Niespodzianek

Wisła to nie tylko świetne miejsce na pobyt całej rodziny, ale także sprawdzona baza wypadowa w ciekawe miejsca Beskidu Śląskiego. Będąc w Wiśle na noclegu wybierzcie się do Ustronia i tamtejszego Leśnego Parku Niespodzianek. To niepowtarzalne miejsce przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom zwierząt, natury, praktycznego zdobywania wiedzy o otaczającej nas przyrodzie. Miejsce to pozwala odkryć zupełnie inny charakter ogrodu zoologicznego. To istny raj dla dzieci, nudzić się tu też nie będą amatorzy fotografii. Wyjątkowo wdzięczne modele będą pozować, a przy okazji, mimochodem, jeść Wam z ręki.

Co warto wiedzieć planując wycieczkę?

Ten niezwykły park znajduje się na Zawodziu w Ustroniu, na zboczach Równicy, ma powierzchnię ok. 15 hektarów, na których wytyczono ponad 3,5 km ścieżek. Park jest czynny cały rok, jednak zdecydowanie najciekawiej prezentuje się od wiosny do jesieni. Od 1 kwietnia do 31 października otwarty jest dla zwiedzających w godzinach od 9.00 do 18.00 (wtedy obowiązuje cennik letni), a od 1 listopada do 31 marca w godzinach od. 10.00 do 16.00 (warto sprawdzić cennik zimowy). Park można odwiedzać we wszystkie święta w roku. Goście indywidualni za wejście zapłacą: dorośli 24 zł, dzieci i młodzież szkolna 18 zł, studenci 20 zł, emeryci (powyżej 60 roku życia) 18 zł. Dzieci do lat 3 mają zapewniony wstęp gratis. Trzeba pamiętać także, że na miejscu możliwa jest tylko płatność gotówką i nie ma w pobliżu bankomatu. Po szczegółowy cennik odsyłamy na stronę parku – www.lesnypark.pl/cennik-park. Planując dożywianie zwierząt w karmę zaopatrzyć się można tylko w kasie biletowej. Jedna paczuszka to koszt 3 zł. Pokazy ptaków drapieżnych w sezonie letnim odbywają się w godzinach: 11.00, 14.00 i 16.00, a w sezonie zimowym o godzinie: 11.00 i 14.00. Pokazy lotów sów w sezonie letnim odbywają się o godz. 12.00 i 15.00, a w sezonie zimowym tylko o godz. 12.00.
                          Leśny Park Niespodzianek czynny jest cały rok/ fot. Katarzyna Koczwara
               

Co można zobaczyć w Leśnym Parku Niespodzianek?
Nie bądźcie zaskoczeni, gdy praktycznie na wejściu spotkacie nieśpiesznie spacerujące sarenki i muflony. Będą dopominać się jedzenia (dlatego warto zainwestować na wejściu choć w jedną paczkę). Na spacer po parku warto zarezerwować sobie minimum 2-3 godziny. Idąc tutaj z dzieckiem można spędzić nawet cały dzień. Podziwiać tu można leśne zwierzęta – swoje miejsce mają tu dziki, króliki, żbiki, ale i jenoty, szopy, praktycznie w naturalnych warunkach podpatrywać można łosie, jelenie, żubry, kozy. Park podzielony jest na aleje. Przemieszczając się pomiędzy poszczególnymi miejscami nie brakuje miejsc na zabawę (są place zabaw dla dzieci), na odpoczynek (są ławki i miejsca piknikowe), a także na posilenie się (jest zaplecze gastronomiczne). Edukacja przyrodnicza przeplata się ze światem bajek i zabaw. Aleja bajek to miejsce przygotowane z myślą o najmłodszych. Ruchome lalki przypominają najpopularniejsze bajki. Dla dorosłych to sentymentalna podróż do opowieści z dzieciństwa o przygodach m.in. Bolka i Lolka, Smerfów, Kota w butach.


W cenie biletu znajduje się m.in. wstęp na pokaz lotów ptaków drapieżnych i sów. Warto zaplanować sobie udział w pokazie. Sokolnicy nie tylko ciekawie, barwie ale i dowcipnie przybliżą zwyczaje tych pięknych ale także niezwykle charyzmatycznych ptaków. Będziecie mogli podziwiać ich zdolności w akcji, a dla chętnych za dodatkową opłatą, 5 zł od osoby, możliwe jest potrzymanie ptaka i wykonanie pamiątkowego zdjęcia (własnym aparatem). Przy okazji udziału w pokazach warto bliżej przyjrzeć się mieszkańcom sokolarni, gdzie przebywa ok. 30 ptaków – m.in. myszołów, raróg, bielik amerykański, sokół indyjski czy jedyna w Polsce pochodząca z Ameryki Południowej aguja. Warto także wybrać się na pokaz lotów sów. Będziecie mogli naocznie się przekonać, że przekonanie iż sowy to ptaki tylko nocne to mit. Zobaczycie też jak bardzo te ptaki różnią się od drapieżników.

                        Na spacer warto zaplanować kilka godzin/ fot. Katarzyna Koczwara


W parku nie brakuje także miejsc widokowych. Podziwiać stąd można szczyt Czantorii (995 m.n.p.m.), Małej Czantorii (866 m.n.p.m.) a także góry Chełm (464 m.n.pm.m.)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz